Kakav je tretman kod psihijatra?

Foto: Idea go / FreeDigitalPhotos.net


Ranije je prosečan psihijatar u Americi sa privatnom praksom imao oko 50 – 60 pacijenata koji dolaze na konsultacije jednom ili dvaput nedeljno u trajanju od 45 minuta.

Danas je situacija drugačija – psihijatri imaju i po 1.000 pacijenata sa kojima su razgovori ograničeni na 15 minuta, uglavnom po jednom u mesec dana.

Razlog je smanjenje troškova osiguranja na troškove lečenja psihičkih poremećaja, pa se više ni jednom stručnjaku iz te oblasti ne isplati da troši vreme na razgovore s pacijentom. Sve što se može učiniti za tih 15 minuta je – propisivanje leka.

Loše iskustvo

Nekada je cilj psihijatrije bio da život pacijenta postane srećan i ispunjen, a danas terapija postoji samo da bi ih održala funkcionalnim.

Jedno istraživanje iz 2005. godine pokazalo je da samo 11 odsto psihijatara razgovara sa svojim pacijentima, ali postoje indicije da će taj procenat dodatno da se smanjuje.

Bolnice su nekada pacijentima omogućavale konsultacije i po nekoliko meseci, a danas ih otpuštaju sa receptom za lekove za svega nekoliko dana. Nedavna istraživanja su pokazala da je terapija razgovorom efikasnija od pilula protiv depresije, ali svega pola pacijenata sa tim poremećajem dobija takav tretman u odnosu na one od pre 20 godina.

Psihijatri, naime, mogu da zarade oko 150 dolara za tri petnaestominutne posete sa propisivanjem lekova, što je mnogo više u poređenju sa svega 90 dolara za 45-minutno konsultovanje.

Inicijalne konsultacije traju 45 minuta, dok svaka naredna poseta traje 15. Ranije je na prvom zakazanom sastanku dr Levin mogao da dozvoli pacijentu da ispriča svoju verziju problema sa svega nekoliko upadica, ali sada za to nema vremena.

U petnaestominutnim “saslušanjima” on stiže da postavi svega nekoliko pitanja vezanih za raspoloženje, energiju, koncentraciju, seksualnu disfunkciju i ponovo propiše lek. To je sve.

Skupa alternativa

Drugi pokušavaju da odole pritiscima osiguravajućih kuća i rade za dobro pacijenata. Oni prolaze tako što imaju manje posetilaca tokom cele nedelje.
Na stotine psihijatara i dalje nude terapiju razgovorom, ali oni danas mnogo skuplje naplaćuju tu uslugu.

Na primer, u Njujorku se sat razgovora sa bankarom naplaćuje 600 dolara, dok dečji psihijatri naplaćuju oko 2.000 dolara samo za inicijalnu evaluaciju.

(Izvor: B92.net)

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Можете користити ове HTML ознаке и атрибуте: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>