Začeće od tri roditelja

Ukrštanjem DNK dve jajne ćelije pre veštačke oplodnje, smanjili bi se rizici od brojnih bolesti, tvrde na Univerzitetu u Njukaslu.

U Velikoj Britaniji se razmatra mogućnost da se odobri vantelesna oplodnja (In vitro) prilikom koje bi bebe bile začete od tri roditelja. Cilj je da se time preduprede neke urođene bolesti.

 

Ministar zdravlja Endrju Lensli zatražio je od Saveta za fertilizaciju i embriologiju (HFEA) da razmotri In vitro oplodnju sa tri roditelja pošto su istraživači u Britaniji, navodno uspešno, ovladali tehnologijom obrade DNK. Inače, prema britanskim zakonima kloniranje je zabranjeno.

 

Naučnici sa univerziteta u Njukaslu razvili su metodu ukrštanja DNK dve jajne ćelije. U tom procesu se uklanjaju nizovi DNK zbog kojih se loše razvijaju mitohondrije u ćelijama, što često izaziva srčane probleme, bolesti jetre, poremećaje mozga, slepilo i slabost mišića.  Mitohondrije su neka vrsta „baterije“ u ćelijama i nasleđuju se samo od majke. Vantelesna oplodnja „sa tri roditelja“, sastoji se u tome da se DNK zdrave jajne ćelije „majke – donatora“, ukrsti sa DNK jajne ćelije majke, pre osemenjavanja.

 

Šta je veštačka oplodnja?

In vitro oplodnja je postupak kojim su jajne ćelije oplođene spermatozoidima izvan materice, odnosno in vitro. Ovom postupku lečenja neplodnosti pribegava se kada su ostale metode oplodnje bezuspešne.

 

Na jednu jajnu ćeliju se stavlja 50.000-100.000 spermatozoida. Posle dva – tri sata dolazi do oplodnje. Oplođena jajna ćelija počinje da se deli. Otprilike jedna deoba nastupa na 12 sati. Kad embrion ima četiri do osam ćelija kateterom se ubrizgava u matericu. Tu se embrion usadi za tri do četiri dana. Ukoliko dođe do trudnoće, trudnica se redovno kontroliše do porođaja. To je ubedljivo najrasprostranjenija metoda lečenja neplodnosti uz pomoć visoke tehnologije. Ona obuhvata oko 99 odsto svih zahvata koji spadaju u metode veštačke reprodukcije. To je i najstarija metoda i koristi se od 1978. godine.

(Izvor: dw-world.de)

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Можете користити ове HTML ознаке и атрибуте: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>