Kako poboljšati govor tela

Prilikom držanja govora, prezentacija, poslovnih ručkova, seminara i drugih poslovnih događaja, veoma je važan govor tela, čije unapređenje može doneti pozitivno poboljšanje znanja, ličnog brenda i atraktivnosti samog poslovnog čoveka.

Govor tela može se poboljšati koristeći nekoliko korisnih saveta, ali se i oni različito koriste u različitim situacijama. Potpuno drugačije ćete se ponašati kada razgovarate sa šefom u odnosu na situaciju kada razgovarate sa osobom koja vas privlači.


Način na koji sedite, ustajete, pijete, jedete, držite ruke ili noge – sve to veoma mnogo govori o vama kao poslovnom čoveku.


Vežbajte pred ogledalom. Niko Vas ne gleda i potpuno se možete fokusirati na najvažnije delove govora tela. Ne mali broj najvećih svetskih govornika priznaje da je, npr., efikasno držanje govora ili tema na seminaru plod dugog i iscrpljujućeg vežbanja, pred ogledalom, sagovornikom, ženom.


Drugi način je da zatvorite oči i probate da vizualizujete govor svoga tela i otkrijete nedostatke i mane.


Takođe, uvek koristite priliku da posmatrate kolege, prijatelje, modele, zvaničnike, filmske zvezde i druge ljude od kojih imate sigurno mnogo da naučite.


Evo nekoliko saveta koje možete praktikovati u svom poslovnom životu:


Ne prekrštajte noge ili ruke
Verovatno znate da u razgovorima ili pregovorima, nije dozvoljeno prekrštanje ruku, jer to može delovati prilično defanzivno. Ovo obavezno važi i za noge, nemojte prekrštati noge.


Obavezan kontakt očima, ali nemojte preterivati
Ukoliko u razgovoru učestvuje više sagovornika, očima pratite svakog koji govori radi što bolje povezanosti i pokažite im da ih slušate. S druge strane, ukoliko previše gledate u jednu osobu (narodski, „zurite“) možete dovesti u nelagodnost sagovornika, ili, ukoliko nemate kontakt očima, možete pokazati sagovorniku da ste nesigurni ili nezainteresovani.


Uvek treba da imate dovoljno prostora
Nemojte razmišljati ukoliko vam je potrebno više prostora – slobodno opuštenije sedite ili možete i stojati sa blago raširenim nogama – ovo daje osećaj samopouzdanja.


Opustite ruke
Ukoliko ste nervozni, to ćete najviše pokazati tenzijom u rukama (prstima). Pokušajte da se opustite, držite ruke ravno pored tela i probajte da izbegnete osećaj nervoze u rukama.


Osmehnite se u razgovoru
Koristite osmehe i slobodno se smejte prilikom razgovora, što će pokazati da slušate sagovornika, ali nemojte preterivati.


Naslonite se
Ukoliko hoćete da pokažete da ste zainteresovani za ono što govori sagovornik, blago se naslonite u fotelji ili stolici – ovo pokazuje da ste sigurni u sebe, ali i potpuno opušteni u razgovoru. S druge strane, nemojte preterivati, suprotan efekat može pokazati da ste arogantni ili distancirani.


Smeh
Budite vedri, nemojte da budete „mrgud“. Budite opušteni, smejte se slobodno ukoliko neko kaže nešto smešno. Jednostavno, budite pozitivni, tako ćete ostaviti bolji utisak na svoje sagovornike.


Ne dodirujte svoje lice
Bez obzira na potrebu, u razgovoru ne smete dodirivati lice jer to pokazuje vašu nervozu i distanciranje od konverzacije.


Držite glavu ravno
Ne spuštajte pogled ka podu ili na dole, to vašem sagovorniku može pokazati da ste nesigurni ili pomalo izgubljeni.


Pročitajte članak do kraja na Economy.rs

Share

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Можете користити ове HTML ознаке и атрибуте: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>